Sobotní vedená ashtanga a satsang 

27. 1. 2024 od 8:30


Ashtanga jóga se tradičně praktikuje tzv. mysore stylem, kde učitel nepředcvičuje ani lekci slovně nevede a kde praktikuje každý sám ashtangovou sérii tak, jak ji právě zvládá. Tento způsob praxe má oproti vedené lekci spoustu benefitů - můžeme si svoji jógovou praxi přizpůsobit, zpomalit nebo zrychlit, můžeme se učit nové pozice a drilovat ty, co nám nejdou. Učitel je naším průvodcem, bezpečně nás posunuje v  naší fyzické praxi dál, nabízí modifikace a dopomoci. Pokud praktikujeme ashtangu, měl by mysore styl být naší hlavní praxí. 

Vedené lekce ashtangy mají jiný cíl. Mají nás upevnit ve znalosti vinjás (dechů) a následnosti a názvů pozic, usměrnit rychlost naší praxe. Tradičně jsou na těchto lekcích vinjásy počítány a názvy pozic jsou uváděny v sanskrtu. Na úvod i na závěr praxe se společně zpívá mantra. Často je součástí lekce pránájáma či vedená meditace. Učitel na těchto lekcích nemá možnost se nám věnovat v takové míře, jako na mysore lekcích a jeho asistence jsou spíše vyjímečné, ale slovně navádí skupinu praktikujících do pozic a udává tempo lekce.

Často je to tak, že když začínáme s ashtangou, nechceme a bojíme se začít s vlastní praxí mysore stylem a chodíme pouze na vedené lekce. Jakmile začneme s praxí mysore stylem a uvědomíme si jeho výhody, nechce se nám chodit na vedené lekce. Obojí je však pro naši ashtangovou praxi stejně důležité. 


SATSANG je sanskrtský výraz pro "setkávání se v pravdě". Volně ho můžeme přeložit jako setkání přátel, kteří mají společný zájem o porozumění jógy, své životní cesty a často mají otázky, na něž při lekci není čas nebo naopak mají potřebu sdílet své prožitky s ostatními. 

Proč je Satsang při praxi (nejen) ashtangy tak důležitý? Savasanou po ásanové praxi to nekončí, nýbrž začíná - satsang nám pomůže vysvětlit důležitost fyzické praxe v širším kontextu jógové filozofie, což je naprosto nezbytné pro pravou jógovou praxi.

Jóga je cestou individuální – praktikujeme sami na podložce a na spoustu věcí si musíme přijít sami - takzvaně si je odžít, abychom je pochopili. Nikde ale není napsáno, že si nemůžeme přijít pro pomoc a říct o radu. Jógová komunita rozšiřuje roli učitele, kdy se od sebe všichni navzájem učí - bez hodnocení a s respektem. Satsang nám díky sdílení různých pocitů a perspektiv může odpovědět na otázky, které nás třeba delší dobu trápily a nedovolily nám se posunout dál. Zvyšuje motivaci a tím i disciplínu pro každodenní praxi.

Jakým tématům se budeme věnovat? Satsang je diskuze na vyšší úrovni, kdy kdokoliv může otevřít jakékoliv téma v oblasti jógy, ať už je to vlastní praxe či jakákoliv otázka ohledně jógové teorie, filozofie, sdílení zážitků či osobního rozvoje.

Na jaká témata můžeme nejčastěji narazit:

- Ashtanga - 8 končetin jógy, co to znamená?

- Indie - má cesta - zážitky. Plusy a mínusy, jak poznáme kdy tam jet?

- Historie, filozofie jógy - jak to vůbec vzniklo? Západ vs východ

- Jak si vybrat učitele?

- Jak si vybrat svůj styl jógy?

- Bolest a limity při praxi - co je a co už není v pořádku

- Meditace, pranayama, chanting, jak to zapadá do ásánové praxe, kam to zařadit?

Zajímá Vás něco, ať už z praxe či jógové filozofie, co byste chtěli probrat? Napište! Téma satsangu můžete určit vy!


CENA: vedená lekce od  8.30 - 250,- Kč (lze platit na místě v hotovosti nebo využít kredity)

      Pokud nemáte účet v rezervačním systému, můžete si lekci rezervovat zde (uveďte datum):

QR kód pro rychlou platbu: