Jak jíst v prosinci podle Ajurvédy?
V zimě je náš trávicí oheň nejsilnější. Tělo potřebuje více paliva, aby si zachovalo optimální teplotu a zdraví, a proto přenáší hodně energie do trávicího systému. Prosinec je navíc měsíc, který patří tlustému střevu. Jeho hlavní funkcí je eliminovat odpad, ať už z fyzického těla, tak odpad emoční ze vzpomínek a z minulosti. Nachází se zde také asi 70 % našeho imunitního systému a v těle hraje roli emočního mozku.
Jeho oslabení se může projevit ve formě častých rým, viróz nebo krvácení z nosu, nebo také zhoršení kvality pleti. Dopřát si půst, pauzy mezi jídly a kvalitní stravu, pojídanou v klidu, je nyní opravdu důležité. Ale stejně tak důležité je věnovat se svému duševnímu blahobytu – vnímat své vlastní potřeby a bez pocitu sobeckosti se je snažit naplňovat. Pro své vlastní dobro odpuste všem, kteří nám jakkoli ublížili, a nešiřte kolem sebe další zlo. A zkuste ze svého života odstranit vše, co vám už neslouží.
Jezte teplá, vařená jídla, s malým množstvím oleje a nebojte se koření. Spusta koření! Koření je lék!
Pijte jen nápoje v pokojové teplotě. Teplo a krevní oběh můžete zvýšit a zároveň podpořit čistotu a průchodnost dýchacích cest pitím čaje vařeného po dobu pěti minut s ½ čajové lžičky sušeného zázvoru, skořice a hřebíčku.
Dejte přednost kořenové a dušené lokální zelenině. Poduste ředkvičky, špenát, cibuli, mrkev, petržel, červenou řepu, zimní dýni, tuřín, pórek, brukev, kapustu.
Luštěniny (čočka, mungo, jsou obvykle vhodné pro kaphu, ale měly by být dobře uvařené, dobře okořeněné a přelité trochou ghí, aby nezhoršovaly vátu.
V zimě je také vhodné jíst vařená vejce, a pokud jíte maso, pak dejte přednost domácímu farmářskému kuřeti či krůtě a zvěřině. A výborné jsou též sladkovodní ryby.
Mléčným výrobkům je lépe se vyhýbat, ale rostlinné či kvalitní farmářské mléko, povařené s kurkumou či zázvorem a muškátovým oříškem, osladěné trochou medu, je velmi příjemné před ulehnutím pro kvalitnější spánek.
Z obilovin si dopřejte amarant, ječmenné kroupy, pohanku, oves, quinoa, rýži, rýži basmati, hnědé žito, seitan. Opět dávejte přednost produktům z biologického hospodářství.
A nakonec by ve vašem jídelníčku neměly chybět ořechy (mandle, para ořechy, kešu, lískové ořechy, makadamové ořechy, arašídy, pekanové ořechy, piniové ořechy, pistácie, vlašské ořechy, dýňová semínka, slunečnicová semínka).
Petra Kastnerová
IG: petrakastneryoga