Jin jóga

Jemné a intenzivní protažení 

Síla jin a síla jang jsou dvě opačné, navzájem se doplňující části jednoho celku. Jin znamená pasivitu, klid, přijetí. Jang aktivitu, akci, tvořivost. Jedno nemůže existovat bez druhého - tak jako den nemůže být existovat bez noci. 

Na svých lekcích tyto dva aspekty ráda kombinuji. Jemnou, pasivní jin jógu a pomalou, plynulou vinjásu propojuji v terapeutický celek.

Jin jóga

je klidná, statická jóga, zaměřená na protahování pohybových tkání (vazů, kloubů, fascií), uvolňování napětí ve svalech a zvyšování rozsahu pohybu. Vychází z učení tradiční čínské medicíny, příznivě ovlivňuje tok energie v těle, tok lymfy, uvolňuje energetické bloky. Je ideální jako kompenzace k dynamické fyzické aktivitě (např. pro běžce či fyzicky pracující), přináší úlevu a protažení při sedavém zaměstnání.

Velmi dobře jin jógu vystihuje definice PRAXE TICHÉ SÍLY. Zajímá Vás víc? Přečtěte si více ZDE.

Vinjása

znamená propojení pohybu s dechem. Na lekci zastupuje sílu jang. Pomalu, s citem proplyneme jednotlivými pozicemi s cílem protáhnout a jemně posílit tělo, respektujíce jeho možnosti.

Lekce je vhodná pro všechny úrovně pokročilosti, včetně úplných začátečníků. Je vhodná i pro lidi starší a s fyzickým omezením. Hojně využíváme pomůcky (jógové válce, deky, cihličky) 

Co je to jin jóga?

Jin jóga vychází z učení tradiční čínské medicíny. Působí především na pojivovou tkáň, tzn. na jinové části těla - klouby, vazy a především fascie (povázky), obalující všechny svaly a orgány našeho těla. Svaly, jež jsou jangové povahy, mají rády aktivitu a pohyb. Veškeré dynamické styly jógy, kde zapojujeme, posilujeme a protahujeme svaly, můžeme označit za jangové.

Při jinové józe naopak necháváme svaly v klidu a na pojivovou tkáň působíme tichým, klidným přijetím. Všechny pozice jin jógy provádíme v sedu nebo lehu a setrváváme v nich poměrně dlouhou dobu, obvykle od tří do pěti minut. Najdeme si příjemnou a bezpečnou pozici, ve které cítíme dobře a můžeme se uvolnit. Při praxi se využívají různé jógové pomůcky - bloky, polštářky, válce. Dlouhým setrváním v pozici pak jemně působíme na meridiány, pročišťujeme je a podporujeme tok energie (čchi) do pojivové tkáně. Jin jógu tak můžeme přirovnat k akupunktuře, se kterou pracuje čínská medicína.

Pro koho je jin jóga vhodná?

Jin jóga je velmi jemný styl jógy, který je vhodný pro praktikanty jógy každého věku a stupně pokročilosti. Každý si v ní najde to, co právě teď potřebuje a hledá.

Velmi vhodná je pro ty, kdo většinu dne sedí a potřebují se uvolnit a protáhnout. Je skvělým doplňkovým cvičením pro ty, kteří se věnují jangovým (dynamickým) aktivitám a mají zkrácené svaly jednostrannou zátěží - např. běžce. Těm, kteří se věnují dynamickým stylům jógy, může pomoci dostat se do obtížnějších pozic. Je vhodná pro všechny, které po náročném pracovním dni hledají zklidnění, trpí nedostatkem energie či naopak mají energie nadbytek, neboť při cvičení jin jógy dochází k vyvážení proudu čchi. Je vhodná i pro seniory, neboť se cvičí velmi kontrolovaně a pomalu a každý si určuje délku a intenzitu cvičení podle svých vlastních pocitů.

Proč cvičit jin jógu?

  • Napomáhá vyvážení jinových a jangových aspektů v těle. Je skvělým doplňkem k jakýmkoli dynamickým aktivitám.
  • Zesiluje tok čchi (prány = životní energie), a to především v meridiánech procházejících oblastí pánve a boků. Kombinací různých cviků tak můžeme ovlivňovat fungování našich vnitřních orgánů.
  • Udržuje pojivovou tkáň zdravou, působí proti osteoporóze, zvyšuje pohyblivost kloubů.
  • Velmi jemně a efektivně působí proti ztuhlosti zad způsobené dlouhodobým sezením a nesprávným zatěžováním.
  • Naučí vás koncentraci, trpělivosti a sebepřijetí, přinese zklidnění po náročném pracovním dni.